edice Ženski identiteti, Sremski Karlovci, 2001 - druhá kniha s Podunajskými Němkami, 12 rozhovorů s Němkami, narozenými ve Vojvodině ve 20. a 30. letech, doprovázeno dobovými dokumenty a fotografiemi
Rachel Blau Du Plessis, Ann Snitow
The feminist memoir project
english
Voices from women´s liberation, edited by Rachel Blau Du Plessis and Ann Snitow, ThreeRivers Press, New York, 1998
Richter, Gisela
Lebenswege Patriarchat Kapitalismus Real existierender sozialismus Forum Ökonomie a Arbeit
deutsch
Seminář 22.-23.6.1996, paper 101 st.
17 životních osudů - výpovědí žen z vých. i záp. Německa (i imigrantek), ročníky 1929 - 1975
Roggenkamp, Viola
Tu mir eine Liebe. Meine Mamme.
deutsch
Jüdische Frauen und Männer in Deutschland sprechen von ihrer Mutter, Verlag Jüdische Presse, Berlin 2002
Rohnstock, Katrin
Stiefschwestern, Was Ost-Frauen und West-Frauen voneinander denken
deutsch
(Nevlastní sestry, co si o sobě vzájemně myslí východní a západní Němky), ed. Katrin Rohnstock, edice Die Frau in der Gesellschaft, Fischer Taschenbuch Verlag, Frankfurt am Main 1996, 1. vydání 1994 Katrin Rohnstock, germanistka, spisovatelka, aktivistka ženského hnutí DDR zpovídala 21 novinářek, spisovatelek a socioložek ve snaze odstranit vzájemná tabu a porozumět si, vzájemně se lépe poznat, poznat rozdílné osobní vývoje, rozdílné přístupy k životu.
Rosentahl, Gabriele
Erlebte und erzählte Lebesngeschichte: Gesttalt und Struktur biographiser Selbsbeschreibungen
deutsch
Campus Verlag, Frankfurt, 1995, ISBN 3-593-35291-5 Základní metodologická "čítanka" německé biografické sociologie.
Rosentahl, Gabriele
Der Holocaust im Leben von drei Generationen
deutsch
Familien von Überlebenden der Shoah und von Nazi-Tätern, Psychosozial-Verlag, 1997
Rossmann, Eva
Ganz normale Frauen
deutsch
Paul Zsolnay Verlag, Vídeň 1998 - 14 portrétů žen, od 17tilete studentky gymnazia přes lesbickou matku až ke 100leté sociální demokratce, ženy vyprávějí o své práci, o rodině, přátelství, o svých obavách a tím o velkém tématu 20. století - emancipaci.
Runge, Erika
Frauen Versuche zur Emanzipation
deutsch
edition Suhrkamp 3316, Frankfurt am Main 1996. Zásadní knížka německého ženského hnutí vyšla poprvé v roce 1970, známá také jako Bottroper Protokollen. Spisovatelka a režisérka E. Runge (ročník 1939) zpovídala 17 žen ve věku od 14ti do 84 let, různých profesí, ale i žen v domácnosti, různé politické orientace, z různých koutů Německa (západního). Z jejich výpovědí vznikl obraz sedmdesáti let německých dějin viděných očima "druhého" pohlaví, dokumentující pokusy o emancipaci žen.
Říhová, Věra
Měnící se očekávání žen: vývoj v generacích
česky
Splněná a nesplněná očekávání několika generací českých žen. Diplomní práce, katedra sociologie a andragogiky, Palackého Universita Olomouc 2000 (na základě publikace Všechny naše včerejšky I)
Shirley Mangini
Memories of Resistance
english
Women´s voices from the Spanish Civil War, Shirley Mangini, Yale University Press,1995
Schehr, Virginie
Les femmes et l´opposition
ostatní/others
Pologne et Tchécoslovaquie 1968 - 1989, Diplomová práce na Sorboně 2000-2001. Ženy v opozici v Polsku a v Československu
Scheuerová, Líza
O smrti, která se nedostavila
česky
SEFER, edice Paměti, 1994, německy vyšlo 1983
Schröter, Ursula
Ostdeutsche Frauen
deutsch
sechs Jahre nach dem gesellschaftlichen Umbruch. Auswertung empirischer Daten zur sozialen Situation Ostdeutscher Frauen, isda, studie nr.15, 1995
Německé ministerstvo pro ženy a mládež ustavilo před světovou konferencí v Boejingu národní komité, sestávající z 12ti pracovních skupin, které měly zkoumat sociální situaci žen v Německu. Účastnily se různé organizace, spolky, strany.
11 členek jedné takové skupiny vyzpovídala socioložka U. Schröter v paperu Frauenstimmen aus Deutschland (z východu i ze západu, vesměs vysokoškolačky). Soustředila se na 5 otázek: S čím jste se v bývalém státě identifikovala a s čím ne? Jak jste prožívala spojení povolání a rodiny, co bylo pro a proti? Co pro vás znamená emancipace? Co se ve vašem životě po sjednocení Německa změnilo? Jaké jsou vaše životní přání?